14 Kasım 2012 Çarşamba

Limonlu İce-tea

İngiliz ve Amerikan içecek kültüründe ortaya çıkmış soğuk içecek türüdür.
Çayın yapısında bulunan florür, diş minesini kuvvetlendirir ve ağızdaki bakterileri kontrol altında tutarak plak oluşumunun azalmasına yardımcı olur ve diş eti hastalıklarına karşı koruma faktörü oluşur. İçeriğindeki kafeinin ise kalp dolaşım sistemi için hafif uyarıcı olabileceği ve damar sertliği ihtimalini azaltabileceği ulusal ve uluslar arası araştırmalarda ortaya konmuştur.


Hazırlanması ve Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Noktalar
Buzlu çay, yaz günlerinde serinletici ve hararet giderici bir içecektir.

Soğuk çay demi, limon suyu ve şeker şurubu ile hazırlanır. Şeker şurubu ise bir ölçü şeker ve suyun kaynatılması ile hazırlanır. Buz içerisinde şekerin erimesi güç olduğundan tercih edilir. Turistlerin tercih ettiği bir içecektir.


 Limonlu İce-tea:
1 bardak için malzemeler;
Yemek kaşığı limon suyu
½ su bardağı demli çay
Şeker şurubu
Buz
Defneyaprağı, limon dilimi

Yapılışı: Büyük bir kokteyl bardağının yarısına kadar çay doldurulur. Üzerine yeterli miktarda buz konur. İyice karıştırılır. Limon suyu ve şeker şurubu eklenir. İyice karıştırılır. Defneyaprağı ve limon dilimi ile süslenir. Soğuk olarak servis edilir.

İstenirse ice-tea saf şeftali suyu ya da saf limon suyu kullanılarak da hazırlanabilir.

Süslemesi: Greyfurt süslemesi için 1 adet greyfurtun altından ve üstünden dilim kesip, yuvarlak bir şekil elde edin. Bıçağı zigzaglar çizerek greyfurtun etrafında dolaştırın ve küçük parçalar kesin. Daha sonra ortadan ikiye kesin.

Hazırladığınız bu greyfurt süsünü ice tea bardağının kenarına takın.

Çabuk ve kolayca yapabileceğimiz bir tarifte şöyle:

Bir tarafta porselen demlikte siyah çayı 3-5 dakika bırakalım ve içine meyve parçaları atalım. Bu karışımlardan biri çilek, şeftali ve bir kaç karanfil olabilir. Sürahinin en az yarısına kadar buzla dolduralım ve demi doğrudan buzların üstüne dökelim. Buzlar eridikten sonra gerektiği kadar su ekleyelim. Yarım limonu içine sıkıp, yarım limonu da 4'e bölüp kabuklarıyla içine atalım. İstenen şekilde ( şeker, tatlandırıcı, bal ...) tatlandırdıktan sonra biraz buzdolabında bekletelim.

Soğuk çay yaparken püf noktası demin hemen soğutulmasıdır. Bu yüzden bol buz kullanmak gerekir. Bu yapılmadığında tadı değişir ve acılaşır.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder